Psycholog, psychoterapeuta czy psychiatra?

Wydaje mi się, że ten wpis powinien się pojawić na każdej stronie która dotyczy pomocy psychologicznej, terapii i leczenia. Jeśli na każdej się znajduje i już wiesz jaka jest różnica pomiędzy psychologiem, psychiatrą a psychoterapeutą zrezygnuj z dalszego czytania, jeśli nie jesteś do końca pewien, przeczytaj koniecznie.

Psycholog

W pewnym momencie, sporo ludzi chciało rozpocząć studia psychologiczne. Części się to udało i na rynku po kilku latach pojawiła  się duża grupa psychologów. Czym się zajmują psycholodzy? Na to pytanie nie da się udzielić jednoznaczniej i wyczerpującej odpowiedzi, bowiem będzie to zależne jaką specjalizacje wybrali, a  jest ich całe mnóstwo. Można by pokusić się o definicję tego typu:

Psycholog to osoba która ukończyła pięcioletnie studia magisterskie z zakresu psychologii. Zajmująca się w zależności od jej dziedziny pracy, diagnozowaniem, analizą i leczeniem określonych zaburzeń. Wyjaśnianiem przyczyn, motywów i popędów wyjaśniających zachowania jednostek czy grup społecznych.

Oczywiście taka definicji psychologa jest niepełna.

Czy jeśli mam trudności życiowe to mam się zgłosić do psychologa?

To oczywiście znowu zależy, jeżeli jest to psycholog kliniczny, albo taki który również jest psychoterapeutą to oczywiście tak. Jeśli jest to psycholog np. reklamy czy sportu to powinien Cię odesłać dalej. Psycholog może podjąć tzw. interwencje kryzysową i pomóc Ci poradzić sobie z bieżącymi przeżyciami. Wysłucha Cię i może przeprowadzić diagnozę. Jeśli nie ukończył szkolenia z zakresu psychoterapii, moim zdaniem nie powinien podejmować się leczenia Ciebie.

Psychiatra

Psychiatra jest to osoba która ukończyła studia medyczne ze specjalizacją z psychiatrii. Najogólniej mówiąc jest to ktoś, do kogo możesz się zgłosić kiedy masz obniżony nastrój, odczuwasz lęki, lub czujesz, że coś się z Tobą dzieje, z Twoim postrzeganiem świata, czego nie potrafisz wyjaśnić. Lekarz psychiatra jest osobą która może przepisać Ci leki psychotropowe. Czasami jest również psychoterapeutą, ale większość z nich rozdziela te dwie prace. Lekarz psychiatra zbierze od Ciebie dokładny wywiad i na podstawie tego przepisze Ci leki. Ustali wizytę za jakiś czas, często jest to za ok miesiąc i sprawdzi jak leki działają. Lekarz korzysta z farmakoterapii czyli leczy lekami.

Psychoterapeuta

Psychoterapia w Polsce (z tego co wiem w dniu pisania posta) nie ma jeszcze uwarunkowań prawnych, więc nie ma ustawy o zawodzie psychoterapeuty. Najczęściej jest to osoba która ukończyła studia medyczne, psychologiczne lub pedagogiczne. Ukończyła też szkolenie psychoterapeutyczne które najczęściej trwa 4 lata (są szkolenia które akceptuje NFZ i podlegają one specjalistycznym obwarowaniom min. czas trwania 4 lata). Odbyła własną psychoterapię i swoją pracę poddaje superwizji. Psychoterapeuta ma wiedzę i umiejętności dzięki którym potrafi pomóc w różnego typu trudnościach życiowych. Psychoterapia jest leczeniem. Odbywa się ona przez dłuższy czas i w określonych warunkach, w zależności od typu psychoterapii.

Jaki rodzaj terapii będzie najlepszy dla Ciebie?

Kiedyś odpowiedziałbym to zależy… dziś mogę odpowiedzieć podobnie tylko, nie zależy to do nurtu, a od psychoterapeuty.  Pójdź na spotkanie z psychoterapeutą, zazwyczaj jest kilka spotkań konsultacyjnych, na których poznasz osobę która siedzi naprzeciw Ciebie. Ustalisz czy będziesz w stanie do tej osoby mówić, czy ta osoba odpowiada Ci jako osoba. Czy jesteście w stanie nawiązać relację która będzie niezbędna do leczenia. Jeśli uda wam się nawiązać kontakt, rozpoczniecie leczenie. Zdaj się wtedy na to, co mówi i jak prowadzi terapię Twój psychoterapeuta. Założenia co do tego mogą być różne w zależności od nurtu, terapeuty i osoby. Wszystko to powinno być przedstawione Ci na spotkaniach konsultacyjnych.

Są to kwestie:

  • określenia częstotliwości spotkań
  • urlopu
  • odwoływania spotkań
  • płatności
  • czasu trwania sesji i miejsca
  • czasami, choć rzadko który terapeuta potrafi określić czas trwania terapii, ponieważ to zależy od zaangażowania pacjenta i trudności z jakimi się zgłasza

Według badań najskuteczniejszą metodą leczenia depresji i lęków jest połączenie farmakoterapii i psychoterapii. Zapytaj swojego lekarza psychiatrę czy może Ci kogoś polecić jako terapeutę.

Znajdź kogoś dobrego dla siebie i daj sobie pomóc. Powodzenia!

 

4 thoughts on “Psycholog, psychoterapeuta czy psychiatra?

  1. Podziwiam umiejętność tworzenia równowagi pomiędzy przytłaczającą ilością informacji a klarownością przekazu, co sprawia, że artykuł jest jednocześnie bogaty i dostępny dla każdego.

  2. Artykuł to jak podróż przez krainę cudów, gdzie każdy rozdział to nowa niespodzianka, a czytelnik, niczym Alice, zagłębia się w fascynujący świat idei i koncepcji.

  3. Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa… trzymaj tak dalej, dbaj i pięlęgnuj swego bloga… Czym się inspirujesz na codzień ? skad czerpiesz pomysły na wpisy ?

  4. Ten post jest pełen inspirujących cytatów! Czy możesz podzielić się, jakie książki, artyści lub inne źródła kultury są dla Ciebie najbardziej inspirujące i wpływowe w kontekście tworzenia treści?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *