Sztuka koncentracji

 

Skup się

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że kiedy chcemy coś osiągnąć potrzebujemy się na tym skoncentrować. Czy to chodzi o osiągnięcia naukowe, sportowe, czy jakiekolwiek inne. Czytasz książkę, jeśli chcesz coś z niej zapamiętać, powinieneś się na niej skupić by uchwycić myśl przewodnią. Kiedy gotujesz obiad, skupiasz się na tym co robisz, by smak, był odpowiedni, a proporcje zachowane. Będąc na siłowni, czujesz jak napinasz mięśnie, wiesz jak one pracują, ruch zbliża się do doskonałości. Kiedy ćwiczenia wykonujesz w skupieniu, koncentrując się na tym co robisz, osiągasz lepsze efekty. 

Sukces wymaga wysiłku

Wszystko, co chcesz opanować wymaga koncentracji. A jednak dzisiejsze czasy powodują, że sztuka koncentracji nie jest powszechnie trenowana, ba! nawet wymagane jest by robić wiele rzeczy naraz i pewnie wiele osób się oburzy, że oni potrafią tak robić. Ale czy rzeczywiście są skupieni na tym co robią? Otaczający świat prosi wręcz o naszą uwagę. Krzyczące bilbordy, nowinki na youtube, na instagramie, czy facebooku. Wszystko to chce skupić choć na chwilę naszą uwagę. My oglądamy zdjęcia, jemy, słuchamy muzyki, wszystko naraz, a jednak trudno doświadczyć tego, co w danym momencie wykonujemy.

Nie zrażaj się porażką

Dzieci by opanować sztukę chodzenia, doskonale się na tym skupiają, bez przerwy podejmują próby, nawet wtedy, kiedy się potkną i wywrócą. Skupiają się i powtarzają, dzięki temu w pewnym momencie zaczynają chodzić. Oto przepis na sukces, koncentracja i powtarzanie!

Od dawnych czasów, w wielu religiach czy systemach filozoficznych trenowano medytację, która właściwie jest niczym innym, jak ćwiczeniem koncentracji. Nawet w chrześcijaństwie istnieje medytacja, jest nią odmawianie różańca, coś co w innych religiach nazywane jest mantrą, a na jodze skupianiem się na oddechu.

Jak więc doskonalić tę sztukę?

By doskonalić sztukę koncentrację, musisz  wykonać  proste ćwiczenie. Zanim jednak zaczniesz, przygotuj sobie białą kartkę, a na niej narysuj po środku kropkę. Postaw ją przed sobą. Usiądź sobie wygodnie na krześle z oparciem, niezbyt luźno, ale też nie za sztywno. Ręce połóż na udach, stopy postaw na podłodze. Patrz na kropkę, którą wcześniej narysowałeś. Postaraj się o niczym nie myśleć. Spokojnie oddychaj nosem, poddając się swojemu oddechowi, nie oddychaj sztucznie, niech oddech będzie jak najbardziej naturalny. Wykonuj to ćwiczenie na początku 10 min, dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Kiedy uda ci się to opanować, zwiększaj czas, tak by dojść do 20 min. Kiedy tę umiejętność opanujesz, odłóż kartkę na bok i postaraj się wyobrazić sobie czysty biały ekran na którym będziesz koncentrował swoją uwagę. Zacznij skupiać się wszystkim co robisz. Doświadczaj tego coś się z tobą dzieje.

To nie tylko dla dorosłych

Jeśli twoje dziecko ma trudność w skupianiu się przed odrabianiem lekcji, czytaniu, zabawie, możesz razem z nim uczyć się koncentracji. Pamiętaj by dostosować czas do jego możliwości rozwojowych. 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *